Vybavení:

Pokud hodláte do podzemí chodit jen občas nebo spíše příležitostně, popřípadě hodláte-li navštívit podzemí, kde se provází nemusíte počítat s investicí bůhví jak velkou. Do oficiálně otevřených podzemních prostor se dostanete v normálním oblečení. Pokud možno nechoďte v bílých kalhotách a bílé košili ?. Pokud je za potřebí nějaké vybavení, většinou ho na místě zapůjčí za drobnou úplatu nebo je zapůjčení vybavení již započítáno ve vstupném. Tolik k oficiálním vstupům do podzemí. Hodláte-li ale chodit do podzemí sami a prozkoumávat a objevovat, jednoznačně si pořiďte kvalitní vybavení. Nešetřete penězi, neboť podzemí je nebezpečné a nevyplatí si s ním zahrávat. Co člověk vlastně tedy potřebuje?? Bráno od nohou k hlavě:


Co na nohy:

Pro začátek doporučuji nějakou pevnou obuv, nebo nízké holínky. Záleží kam budete lozit. Není nic nepříjemnějšího než ve 4°C vodě brodit v teniskách, nemluvě o tom že nevíte co ve vodě může být za bakterie a tak by se z Vás mohl za dva dny stát nějaký C.H.U.D. Pro začátek si vystačíte s kanadama. Časem ale zjistíte že na některé podzemí vám kanady stačit nebudou a nebudou vám stačit ani nízké holínky, takže nakonec skončíte u tzv „Broďáků“ neboli vysokých rybářských holínek. Někdo do podzemí používá část vojenské ochranného obleku ( atombordelu) konkrétně atom kecky. Dá se to po nějakou dobu využívat. Jenže chce to sehnat starý kvalitní typ. Ten nový má účinnost stejnou jako kdyby jste si na nohy daly pytlíky od svačiny. První ostřejší kamínek a můžete jít rovnou bosí.


Co na sebe:

Co se týče oblečení, záleží jak moc máte peněz. Pro začátek Vám bude stačit nějaká starší tepláková souprava, maskáče či nějaké nepotřebné oblečení. I když se říká že na tmavém oblečení není vidět špína, má to i jedno úskalí. Pokud někde zůstanete tak Vás ve tmě snadno ve tmavém oblečení přehlídnou. Osobně preferuji žlutou barvu. I když dřív jsem chodil v maskáčích. Ať tepláky maskáče či staré džíny mají jednu vlekou nevýhodu. Nejsou nepromokavé a navíc se na nich drží bahno špína a špatně se umývají ( očista po akci především). Pokud se Vám chce zainventovat, tak vřele doporučuji Jeskyňářský overal, nejlépe šitý na míru. Vyplatí se to. Dá se obléct na jakékoliv oblečení a nosit ho ssebou v podstatě jako pláštěnku. Časem přijdete na to že pod overal stačí dát jen thermo prádlo popřípadě tenké tričko a overal vám udrží velice dobře tělesnou teplotu.


Co na ruce:

Budete se divit, ale ani nevíte jak je to dobrá věc. Co chvíli se budete plazit po čtyřech, opírat se o stěny v úklonných štolách rozdírat si ruce při šplhání do vyšších pater. Pokud budete chtít fotit, pak přijdete na to že si buď musíte pořídit druhý fotografický přístroj, nebo rukavice protože jinak bude vše zapatlané od bahna. Je to opravdu dobrá věc. Osobně doporučuji rukavice pro práce s chemikáliemi. Tzn bavlněné rukavice na kterých je natažena tenká vrstva gumy. Neprovlhá a ruce se v nich až tak nepotí. Nebo alespoň rukavice s pogumováním z dolní části. Jinak sice ruce nebudete mít špinavé ale zato rozmáčené jako žába.


Co na krk:

Nebojte se nejde o žádné amulety ani ochranné magické kamínky či totemy. Doporučuji při prolézání vzít si na krk alespoň šátek. Není to špatná věc a krk a záda hodně v podzemních prostorech trpí. Šikne se to a dá se to použít i jako nouzový obvaz.


Co na hlavu:

Dostáváme se k důležitým částím vybavení. Rozhodně do podzemí nechoďte bez něčeho na hlavě a když říkám něčeho nemám na mysli jen vlasy. Jestli máte svoji hlavu rádi, vemte si alespoň čepici s kšiltem. Jednak Vám nebude nic padat do očí a máte ochráněnou hlavu alespoň proti drobným oděrkám. Časem přijdete na to že vůbec není špatné pořídit si do podzemí helmu. Má to hned několik výhod. Tou první je beze sporu to že se uchráníte od rozbitých hlav boulí a odřenin. Pokud si myslíte že jste malí, záhy v podzemí zjistíte že kameny a výčnělky o které se dá hlava rozbít se nachází v každé výšce a to v místech a ve chvíli kdy se Vám to nejméně hodí.Ne že by byl čas, kdy by se rozbitá hlava hodila ?. Tou druhou výhodou je to že většina lidí co do podzemí chodí nosí světlo na hlavě resp na čele odtud název svítilen čelovka. Pokud chcete nějaké kvalitnější je většinou i větší a to se na čele špatně nosí.


Co jiného ssebou:

Zatím se nebudu podrobněji rozepisovat o světle to až níže. Každopádně je dobré ssebou mít min dva ale lépe až tři zdroje světla. Rozhodně si sebou vezměte něco co vám bude ukazovat čas. Hodinky, mobil, foťák. Je potřeba mít představu o tom jak dlouho jste v podzemí. Dál se vám určitě bude hodit alespoň nějaký kousek papíru a tužka nejlépe dvě nebo propiska. Jednak si můžete dělat poznámky a když se náhodou ztratíte alespoň můžete až padnete vysílením napsat svoji poslední vůli a taky to jací jste byli hlupáci když jste si mysleli že podzemí znáte. Další věci typu KPZ, svačiny nebo popřípadě horolezeckého vybavení a jiné nechávám na vlastní libovůli.


Světlo:

Je to nejdůležitější co sebou v podstatě máte a to co vás taky udrží na životě. ? Obrazně řečeno. Tohle v žádném případě nepodceňujte. I když znám pár lidí co chodí do štol jeskyní s obyčejnou baterkou jsou to dle mého hazardéři.Když už lezu do tmy, beru si sebou alespoň jeden záložní zdroj světla. Je to jako kdyby jste se potápěli bez záložní mechaniky či rezervy vzduchu. Pokud jdete do podzemí je dobré mít sebou kvalitní baterku. Nejlépe čelovku protože si uvolníte ruce. Zapomeňte na čelovky s LED diodama i když vysoce svítivými. Nikdy vám to nenahradí klasickou resp. halogenovou či kryptonovou žárovku. Názory na osvětlení se různí. Proto popíšu co doporučuji a co mám já.Rozhodně to neberte jako dogma spíš aby jste si udělali obrázek co se může používat. Takže pokud jdu do jeskyně mám na helmě svoji vyráběnou čelovku s kabelem a na opasku pak 6V akumulátor. Jako parabolu používám reflektor klasické staré nivky. Jen to mám upravené jako spousta dalších. Tedy vypínač nahradil vícepolohový přepínač místo jedné žárovky používám žárovky dvě oboje halogenové a k tomu 4 ks VSLED diod.Pro mapování používám LED diody neboť osvit dávají dostatečný a jejich spotřeba je mizivá. Pro osvit chodeb je čelně uložená halogenová žárovka a pro osvit prostorů je použita příčně uložená halogenová žárovka. Tyto dvě je možno zapnout i současně pro natáčení kamerou či focení pro potřebu většího světla ale je to teda žrout energie. Schéma a fotky najdete v sekci Hobby. Mimo tuto svítilnu sebou nosívám záložní baterku na dvě tužkové baterie s halogenovou žárovkou a jako nouzové východisko k tomuto ještě pro klid dušičky chemické světlo Vydrží svítit podle barvy od 30min do 24 hod. a je na jedno použití. Ale na to aby Vám posvítilo na cestu ven na denní světlo to ? stačí.Uvědomte si že i když se to zdá jako hračka nikdy nepřeceňujte své síly nevyplácí se to. Je už moc lidských životů které doplatili na svoji lehkomyslnost. A záchranářské práce v podzemních prostorech se řadí k pracím nejobtížnějším.

Toto je vše co se týče hrubého vybavení které by jste mohli potřebovat a které si myslím využijete. Váš Pátrač